W dniu dzisiejszym została opublikowana ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1697.
Ustawa co do zasady wejdzie w życie z dniem 19 września br. (14 dni od dnia ogłoszenia ustawy). Choć w przypadku noweli wyrażenie "co do zasady" nie jest do końca adekwatne, ponieważ treściowo najwięcej przepisów noweli akcyzowej odnosi się do obrotu wyrobami zwolnionymi od akcyzy oraz objętymi zerową stawką podatku akcyzowego, a te wejdą w życie dopiero od dnia 1 stycznia 2019 r.
Niemniej jednak już dnia 19 września br., m.in. zmieni się definicja ubytków w ustawie akcyzowej, a w konsekwencji wygasną również z tym dniem decyzje ustalające normy dopuszczalnych ubytków w części dotyczącej ubytków powstających podczas produkcji piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich.
Za sprawą noweli akcyzowej rozszerzony zostanie również katalog podatników akcyzowych o przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku numer 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką podatku akcyzowego. Podmioty te będą miały od dnia 19 września br. 30 dni na rejestrację do celów akcyzowych.
O czym już wyżej pisałem, największa zmiana akcyzowa wejdzie jednak w życie dopiero z nadejściem Nowego Roku, tj. od dnia 1 stycznia 2019 r., kiedy to papierowy dokument dostawy zostanie zastąpiony jego wersją elektroniczną. I ta digitalizacja akcyzowa dotknie przedsiębiorców obracających wyrobami akcyzowymi zwolnionymi z uwagi na przeznaczenie oraz wyrobami energetycznymi z zerową stawką akcyzy również wynikającą z przeznaczenia tych wyrobów.
Od Nowego Roku zmienią się również warunki stosowania zwolnienia akcyzowego w przypadku wyrobów węglowych.
Datą póki co nieznaną jest termin ogłoszenia zgody przez Komisję Europejską na zastosowanie zerowej stawki akcyzy na CNG i LNG do celów napędowych, ale miejmy nadzieję, że nastąpi to szybko.
Patrząc na nowelę akcyzową przez pryzmat czasu, warto pamiętać, że nowela akcyzowa daje również szanse przedsiębiorcom rozliczyć realne ubytki wyrobów akcyzowych powstałe już od dnia 1 stycznia bieżącego roku, o ile tylko okres rozliczeniowy tych ubytków nie zakończył się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.