Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej a sprawa akcyzowa

26 sierpień 2018

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1629 została opublikowana ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, z dniem 25 listopada 2018 r.

Adresatami ustawy są osoby fizyczne prowadzące indywidualnie działalność gospodarczą.

Stosownie do uzasadnienia podstawowym celem ww. ustawy jest zapewnienie przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi warunków do zachowania ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa po ich śmierci.

Ta ciągłość prowadzenia działalności odnosi się również do obszaru obrotu wyrobami akcyzowymi. I tak zgodnie z art. 105 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej zmieniana jest ustawa o podatku akcyzowym.

Stosownie do przedmiotowej zmiany śmierć przedsiębiorcy nie będzie już dalej skutkować automatyczną utratą posiadanego przez zmarłego przedsiębiorcę zezwolenia akcyzowego, np. zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, czy też zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej jako podmiot pośredniczący.

Oczywiście dalsze prowadzenie biznesu zostało uwarunkowane dopełnieniem szeregu warunków. Ważne jest jednak, że dzięki komentowanej ustawie dorobek zmarłego przedsiębiorcy nie zostanie zaprzepaszczony i jego następcy będą mieć możliwość kontynowania dotychczasowej działalności, bez konieczności rozpoczęcia od początku procesu ubiegania się o konkretne zezwolenie akcyzowe, co z pewnością byłoby czasochłonne i kosztowne.

Ważne jest również, że przedsiębiorstwo w spadku będzie mogło również korzystać z takich samych preferencji jak dotychczasowy przedsiębiorca w zakresie zabezpieczenia akcyzowego, tj. zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, czy też możliwości zastosowania zabezpieczenia ryczałtowego.

Choć ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej nie reguluje analogicznie sprawy zwrotu zabezpieczenia akcyzowego, w przypadku gdy zobowiązanie akcyzowe już wygasło, miejmy jednak nadzieję, że stanowisko Ministerstwa Finansów pozwoli rozwiązać i tę sytuację. W konsekwencji zwrot takiego zabezpieczenia będzie możliwy nie tylko na wniosek przedsiębiorcy, który to zabezpieczenie złożył, ale również będzie to możliwe po śmierci takiego przedsiębiorcy, gdy o zwrot zabezpieczenia wystąpi przedsiębiorstwo w spadku.

Ponadto komentowana ustawa, zmieniająca ustawę o podatku akcyzowym, określa właściwość organów podatkowych dla przedsiębiorstwa w spadku (organ podatkowy właściwy dla zmarłego przedsiębiorcy w chwili jego śmierci).

Żeby jednak sukcesja przedsiębiorstwa, w tym tego, który produkuje lub obraca wyrobami akcyzowymi, nastąpiła w pełni płynnie, warto zadbać zawczasu o przyszłość i samemu powołać zarządcę sukcesyjnego. Oczywiście brak podjęcia takich działań nie przekreśla sukcesji przedsiębiorstwa w przypadku śmierci przedsiębiorcy, niemniej czyni ten proces dużo bardziej skomplikowanym.

Link do ustawy znajdą Państwo tutaj: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2018/1629/1 .

Link do projektu tej ustawy, a co ważniejsze uzasadnienia do ustawy mogą Państwo znaleźć na stronie sejmowej: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=2293 .     


Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski
ul. Serocka 9/3
04-333 Warszawa
biuro@akcyzadoradca.pl
887759138
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.