Tryb awaryjny czy dłuższa żywotność dokumentu dostawy?
3 grudzieñ 2019
Dzięki doniesieniom portalu samorządowego, a faktycznie Polskiej Agencji Prasowej wiemy jak przebiegało dzisiejsze posiedzenie komisji senackiej, podczas którego omawiano kontrowersyjną nowelę akcyzową podwyższającą stawki akcyzy na używki od Nowego Roku.
Oczywiście wszystkich rozpala sprawa podwyżek stawek akcyzy na używki, których źródłem jest, m.in. przemoc w rodzinach i walka o zdrowe społeczeństwo.
Ważne jednak, że pojawiło się zielone światło dla przesunięcia w czasie wejścia w życie obowiązkowego elektronicznego dokumentu dostawy. Ministerstwo Finansów zgłosiło taki zamiar z końcem września br., okres wyborczy jednak trochę pogmatwał płynne wdrożenie tych zmian i teraz na początku grudnia stanęliśmy przed dylematem, czy w Nowym Roku dalej będzie mógł być stosowany papierowy dokument dostawy, czy też może zacznie obowiązywać elektroniczny dokument dostawy, a faktycznie wejdziemy od razu w tryb awaryjny.
Bo przecież nie tyle sami przedsiębiorcy, a system do końca nie jest gotowy na nowe wyzwania. Przynajmniej takie sygnały płynęły z rynku.
Mam nadzieję, że ta poprawka, choć z pewnością zgłoszona nie do końca zgodnie z kanonami tworzenia prawa, zostanie jednak przyjęta dla dobra biznesu (zresztą z aprobatą Ministerstwa Finansów) i dokument dostawy będzie mógł być stosowany do stycznia 2021 r. W innym wypadku czekałoby nas najprawdopodobniej od początku roku wejście w tryb awaryjny dla przemieszczeń wyrobów zwolnionych i z zerową stawką (w obu przypadkach ze względu na przeznaczenie).
W tym zakresie przydałaby się również zmiana w akcie wykonawczym do ustawy SENT-owej, wykluczająca ten system w przypadku stosowania dokumentu dostawy dla LPG od dnia 1 stycznia 2020 r.
Link do informacji o obradach Senatu znajdą Państwo tutaj: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/mf-wejscie-w-zycie-podwyzki-akcyzy-miesiac-pozniej-to-ubytek-dochodu-o-144-mln-zl,137015.html .