Obowiązkowa podzielna płatność jeszcze bliżej
31 styczeń 2019
Na stronach unijnych opublikowany został projekt decyzji wykonawczej Rady w sprawie upoważnienia Polski do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 226 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
O ile tylko Rada zatwierdzi tę decyzję, na marginesie uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z zasadą proporcjonalności, Polska będzie mogła stosować mechanizm obowiązkowej podzielnej płatności od dnia 1 marca 2019 r. do dnia 28 grudnia 2022 r.
Wykaz towarów i usług, które miałyby być objęte obowiązkowym split paymentem został określony w załączniku do ww. decyzji. Załącznik ten, obejmujący 152 pozycji, wśród towarów objętych obowiązkową podzielną płatnością wymienia, m. in. węgiel kamienny, węgiel brunatny, benzyny silnikowe, oleje napędowe, LPG, oleje opałowe, oleje smarowe, olej rzepakowy.
Oczywiście mało prawdopodobne jest, żeby ww. decyzja znalazła odzwierciedlenie w ustawie VAT-owskiej od dnia 1 marca br. Potwierdzeniem tego jest nie tylko krótki okres czasu jaki nam pozostał do wspomnianego terminu (choć przyznajmy Sejm potrafi działać ostatnio nad wyraz sprawnie), ale również zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów sugerują późniejszy termin wejścia w życie mechanizmu obowiązkowej podzielnej płatności. Prawdopodobnie od połowy bieżącego roku. Pytanie również, które towary oraz usługi pójdą na pierwszy ogień, bo z pewnością, tak przynajmniej zakładam, nie wszystkie pozycje z załącznika od razu do ustawy VAT-owskiej zostaną przeniesione.