O utylizacji oleju opałowego przez szpital raz jeszcze

19 sierpień 2023

Na początku roku rozgrzała emocje interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB3-3.4013.246.2022.2.MAZ z 9 stycznia 2023 r....


Stosownie do ww. interpretacji utylizacja przez szpital oleju opałowego zakupionego 15 lat wcześniej i nie spełniającego już wymogów jakościowych jest możliwa, ale wymaga dopłacenia akcyzy do każdego utylizowanego 1000 litrów olejów (1589 zł!!!).


Więcej znajdą Państwo tutaj: https://www.akcyzadoradca.pl/aktualnosci/nie-taka-latwa-utylizacja-oleju-opalowego-490 .


Na szczęście Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie jest innego zdania i w jeszcze nieprawomocnym wyroku z dnia 13 czerwca 2023 r. (sygn. akt I SA/Rz 154/23) wskazał, m.in.:


-  podstawową cechą charakteryzującą podatek akcyzowy jest jego konsumpcyjny charakter;


- przepisy krajowe muszą wdrażać postanowienia dyrektywy i być z nią zgodne, zgodność polskich regulacji o podatku akcyzowym ocenia się przez pryzmat zachowania zasady proporcjonalności, która oznacza, że przepisy krajowe w swych regulacjach nie mogą wykraczać poza to, co jest konieczne dla osiągnięcia celu dyrektywy czyli zachowania wspólnych zasad opodatkowania podatkiem akcyzowym wskazanych produktów.


O ubytkach może nie będę się wypowiadał (o nich również w wyroku), ale ww. konsumpcyjny charakter akcyzy, zasada proporcjonalności, czy też wykładnia celowościowa przepisów powinny dać jednoznaczną odpowiedź, że utylizacja wyrobów akcyzowych nie powinna skutkować zastosowaniem sankcyjnej stawki akcyzy, bo to nie zmiana przeznaczenia...


Opisany przypadek niestety ponownie potwierdza, że ograniczenie się w świecie akcyzy do wykładni językowej prowadzi na ogół do dramatów przedsiębiorców, w tym przypadku placówki zdrowia...


Więcej Państwo znajdą w Gazecie Prawnej https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8975369,szpital-utylizujacy-nieuzywany-wiele-lat-stary-olej-nie-dostanie-akcyz.html, czy też w samym wyroku, do którego również odsyłam https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3DAA594DEB .

Zadaj pytanie

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w zgłoszeniu przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego Jacek Arciszewski z siedzibą w Warszawie przy ul. Serockiej 3/9 na potrzeby realizacji zgłoszenia.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych i statystycznych, w trakcie a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez Serwis. Dane nie będą udostępniane innym podmiotom. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 R. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych.
Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez jej oznaczenia nie będzie możliwe wysłanie formularza, a także przesłanie Państwu odpowiedzi droą elektroniczną. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania, usunięcia, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradztwa Podatkowego Jacek Arciszewski. Podanie danych osobowych, które przetwarzane będą w celach marketingowych jest dobrowolne.
Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski
ul. Serocka 9/3
04-333 Warszawa
biuro@akcyzadoradca.pl
887759138
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.