Zawsze chciałbym powiedzieć, że ewidencję prowadzi się po to, żeby móc następnie wyliczyć prawidłowo podatek akcyzowy.
Czyli ewidencja, choć jest obowiązkiem, stanowi narzędzie dla podatnika do wyliczenia akcyzy. W pełni zrozumiała sprawa. Choć obowiązek, w takiej sytuacji bardziej akceptowalny.
Oczywiście w świecie wyrobów akcyzowych dochodzi element porządkowania i rozliczenia również innych kwestii, niemniej wyliczenie akcyzy to cel główny prowadzenia ewidencji.
Ostatnio trafiłem na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB3-3.4013.8.2022.1.JS z dnia 11 marca 2022 r.
Pytający prowadził działalność akcyzową w formie przedpłaty.
Wiadomo, że taki model działania nie rodzi obowiązku prowadzenia ewidencji akcyzowej.
Na marginesie, taki stan rzeczy może dziwić, w szczególności gdy obowiązkiem prowadzenia ewidencji obciąża się podmioty zużywające, gdzie od dnia 1 lutego 2022 r., po wprowadzeniu elektronicznych dokumentów dostawy, fiskus praktycznie wie wszystko o takim podmiocie na końcu łańcucha dostawy wyrobu zwolnionego...
Ale zostawmy z boku zdziwienie, wróćmy do tematu głównego, prowadzenia ewidencji akcyzowej, celu jej prowadzenia...
Podatnik we wniosku o ww. interpretację zapytał się, czy ma obowiązek prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych, wyprodukowanych poza składem podatkowym, jeżeli akcyza z tytułu produkcji tych wyrobów będzie płacona w formie przedpłat?
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, wskazując, że przepisy ustawy akcyzowej nie narzucają obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych produkowanych w systemie przedpłaty akcyzy.
Jednocześnie Dyrektor KIS zauważył, że wnioskodawca do celów kontroli poprawności składanych deklaracji w zakresie przedpłaty akcyzy oraz deklaracji miesięcznych w sprawie podatku akcyzowego, powinien posiadać dane dotyczące, m.in. ilości wyprodukowanych wyrobów akcyzowych.
Dyrektor KIS wskazał zatem w komentowanej interpretacji, że choć ewidencja akcyzowa nie jest potrzebna, jest pożądana u podatnika dokumentacja pozwalająca ustalić właściwy poziom podatku (ostatecznie ujętego w deklaracji akcyzowej).
Wracając zatem do pytania wyjściowego, po co podatnicy prowadzą ewidencję akcyzową?