Nowela akcyzowa opisana kluczowymi datami
30 sierpień 2018
Choć czekamy jeszcze na publikację ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne w Dzienniku Ustaw, przygotowania do dostosowania się do nowych uwarunkowań prawnych powoli czas zacząć.
Oczywiście, żeby przygotować się do największej zmiany polegającej na wprowadzeniu elektronicznych dokumentów towarzyszących wyrobom zwolnionym oraz tym wyrobom energetycznych z zerową stawką, potrzebujemy również wiedzy o aktach wykonawczych do ustawy. Oczekując na projekty wykonawcze do ustawy, już teraz jednak znamy kluczowe daty związane z nowelą akcyzą. Jest też jeden termin nieznany, ale wynika to z faktu, że czynnik zewnętrzny determinuje w tym konkretnym przypadku zasady gry.
Przechodząc zatem do dat, ustawa co do zasady, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Hipotetycznie, gdyby publikacja noweli akcyzowej nastąpiła dzisiaj, to ustawa weszłaby w życie 14 września 2018 r. Od tego dnia zmianie ulegnie, m.in. definicja ubytków wyrobów akcyzowych. Mianowicie za podlegające opodatkowaniu akcyzą ubytki przestaniemy uważać straty powstałe podczas produkcji piwa, wina, napojów fermentowanych oraz wyrobów pośrednich. Równocześnie, w tym samym terminie stracą moc decyzje ustalające normy dopuszczalne ubytków w części dotyczącej ubytków powstających podczas produkcji piwa, wina, napojów fermentowanych oraz wyrobów pośrednich.
Wraz z wejściem wrześniowym ustawy w życie zacznie również biec termin 30-dniowy na rejestrację do celów akcyzowych kolejnej grupy podmiotów, tj. podmiotów gospodarczych wykorzystujących w swej działalności wyroby akcyzowe z załącznika numer 2 do ustawy z zerową stawką.
Użyty przeze mnie zwrot "co do zasady" w przypadku noweli akcyzowej nie jest jednak do końca miarodajny, gdyż większość przepisów noweli poświęcono obrotowi wyrobami akcyzowymi zwolnionymi i tym wyrobom energetycznym, które z uwagi na przeznaczenie cechuje zerowa stawka. I tutaj przechodzimy do drugiej daty kluczowej, tj. dnia 1 stycznia 2019 r. Z początkiem nowego roku przedsiębiorcy zaczną stosować elektroniczny dokumenty dostawy. W tym terminie niestety pojawią się również przepisy o karach. W tym miejscu taka smutna dygresja, mamy do czynienia z niebezpiecznym dla przedsiębiorców zjawiskiem, że każda ustawa gospodarcza, która powinna określać ramy działania podatników, coraz częściej dla określenia reguł działania w danym obszarze posługują się kijem, w postaci kar administracyjnych, które wcale nie są małe. Zjawisko to jest niepokojące i z pewnością niewiele ma wspólnego z Konstytucją Biznesu.
Datą, której jeszcze nie znamy, jest termin wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na CNG oraz LNG do celów napędowych. Tutaj jesteśmy zależni od Komisji Europejskiej i jej stanowiska w sprawie zgodności tych przepisów z regułami obowiązującymi na Wspólnym Rynku.
Nowela akcyzowa zawiera również jedną datę sprzed jej niewątpliwej publikacji. Mianowicie, podatnicy będą mogli korzystać z dobrodziejstwa zwolnienia akcyzowego dla ubytków wyrobów akcyzowych odpowiadających rzeczywistym stratom z mocą wsteczną nawet od dnia 1 stycznia 2018 r., o ile okres rozliczeniowy tych ubytków, nie zakończył się przed dniem wejścia w życie ustawy.