Nowela akcyzowa implementująca nową akcyzową dyrektywę horyzontalną właśnie została opublikowana
27 grudzień 2021
Ustawa z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2427.
Motywem przewodnim noweli akcyzowej jest wdrożenie do krajowego porządku prawnego dyrektywy Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego zastępującej obecną dyrektywę 2008/118/WE.
Za sprawą noweli akcyzowej od początku 2023 r. (13 lutego) ma nastąpić elektronizacja przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą w ramach UE.
Dzięki przepisom komentowanej noweli akcyzowej będziemy mogli w końcu, pod pewnymi warunkami, importować wyroby akcyzowe wprost w składzie podatkowym. Zmiana jak najbardziej na plus.
Nowe przepisy ułatwią również handel wyrobami akcyzowymi na odległość.
W nowych regulacjach znajdziemy także przepisy normalizujące obszar zwrotu akcyzy (w ramach UE).
W końcu w noweli akcyzowej mamy obniżkę stawki akcyzy dla małych wytwórców napojów alkoholowych, teraz z uwagi na zawirowania określoną w 50% procentach stawki zasadniczej.
Ustawa za sprawą słabego kursu złotego względem euro określa również nowe stawki akcyzy dla niektórych z wyrobów energetycznych:
- oleje opałowe o kodach CN od 2710 19 51 do 2710 19 68 i od 2710 20 31 do 2710 20 39 niepodlegające obowiązkowi barwienia i znakowania oraz pozostałe paliwa opałowe o gęstości równej bądź wyższej niż 890 kg/m3 z 64,00 zł/1000 kg do 69,00 zł/1000 kg,
- węgiel i koks objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00, gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe objęte pozycją CN 2711 oraz pozostałe gazowe paliwa opałowe przeznaczone do celów opałowych z 1,28 zł/1 gigadżul do 1,38 zł/1 gigadżul.
Zmian jest oczywiście więcej, bo choćby te ww. nie zadziałają automatycznie.
Żeby móc stosować nowe elektroniczne dokumenty towarzyszące przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych trzeba będzie przecież wcześniej się do nowych zmian przygotować.
Z kolei zwolnienie dla małych producentów trunków również nie zostanie przyznane od razu z góry, a tylko pod pewnymi warunkami.
Ustawa zawiera również "łaty", jak choćby tę związaną z obowiązkiem składania deklaracji kwartalnych.
Na koniec, taka dygresja, ustawodawca powinien być bardziej empatyczny i uwzględniać to, że przedsiębiorcy działają w świecie ciągłych zawirowań, gdzie planowanie jest coraz trudniejsze, zaś pewność jutra w formie zaniku.
Szanując obecny stan rzecz, ustawodawca powinien być zatem bardziej wstrzemięźliwy w tworzeniu kolejnych regulacji.
Niestety rzeczywistość jest inna. Mamy właśnie trzecią już nowelę akcyzową opublikowaną w grudniu bieżącego roku, a mówię tylko o jednym z wielu podatków i opłat, które obligują przedsiębiorców do działań dostosowawczych.
Oczywiście, rozumiem, tę nowelę akcyzową narzucono nam na poziomie unijnym, wiele ww. zmian jest pozytywnych, niemniej jednak ostrzał legislacyjny jest strasznie zmasowany....