Nowe obciążenie nośników energii w Austrii

30 styczeń 2022
Kończą się w Austrii prace nad ekologiczno - socjalną reformą podatkową (Ökosoziales Steuerreformgesetz 2022).

Link do prac nad ustawą znajdą Państwo tutaj: https://www.parlament.gv.at/PAKT/VHG/XXVII/I/I_01293/index.shtml#tab-Uebersicht .

Zmian jest wiele, ale ja skupię się na nośnikach energii, które kolejny raz mają zostać obciążone podatkami/opłatami.

Nośniki energii takie jak benzyna, olej napędowy, olej opałowy, gaz ziemny, LPG, węgiel i nafta mają być objęte dodatkową opłatą.

Ww. nośniki energii mają być obciążone opłatą związaną z emitowanym przez nie dwutlenkiem węgla (opłata ma wejść w życie od lipca br.).

Opłata dotyczyć będzie ww. nośników energii, które zostały wprowadzone do obrotu (w rozumieniu austriackich przepisów akcyzowych).

Przy nowym obciążeniu będzie wykorzystany mechanizm znany z handlu certyfikatami w Unii (EU ETS), tyle że będzie to rozwiązanie krajowe.

Austriacy przewidują trzy fazy wdrożenia nowej opłaty:

I. Fazę początkową (1 lipca 2022 r. - 31 grudnia 2023 r.).

II. Fazę przejściową (do 31 grudnia 2025 r.).

III. Fazę wolnego rynku (od stycznia 2026 r.).

W okresie regulowanym wprowadzający nośniki energii do obrotu zapłacą 30 Euro za tonę emisji CO2 w 2022 r., odpowiednio 35 Euro w 2023 r., 45 Euro w 2024 r., 55 Euro w 2025 r..

Potem rynek będzie te ceny kształtował...

Sprawa stawek opłaty nie jest jednak taka oczywista, bo wszystko zależy również od cen nośników energii na rynku w danym roku. Te dane mogą wpływać na korekty stawki opłaty.

Co ciekawe proponowane rozwiązanie nie jest chyba jednym z tych najtańszych, bo ustawodawca chce zrekompensować obywatelom nową opłatę (no bo wiadomo, że zostanie ona na obywateli przerzucona jak akcyza), przewidując "bonus klimatyczny" uśmierzający finansową stratę wynikającą, m.in. z wizyty na stacji benzynowej ( tutaj znajdą Państwo o nim informacje https://www.finanz.at/steuern/klimabonus/ ).

Dlaczego o tym piszę?

Bo Austriacy wzorują się w swoich rozwiązaniach na Niemcach, a jak tak jest, zawsze może to znaleźć odzwierciedlenie inicjatywach unijnych, a tych w świecie ekologii mamy teraz wiele, ze sztandarową Fit for 55...

Zadaj pytanie

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w zgłoszeniu przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego Jacek Arciszewski z siedzibą w Warszawie przy ul. Serockiej 3/9 na potrzeby realizacji zgłoszenia.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych i statystycznych, w trakcie a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez Serwis. Dane nie będą udostępniane innym podmiotom. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 R. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych.
Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez jej oznaczenia nie będzie możliwe wysłanie formularza, a także przesłanie Państwu odpowiedzi droą elektroniczną. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania, usunięcia, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradztwa Podatkowego Jacek Arciszewski. Podanie danych osobowych, które przetwarzane będą w celach marketingowych jest dobrowolne.
Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski
ul. Serocka 9/3
04-333 Warszawa
biuro@akcyzadoradca.pl
887759138
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.