Nadpłata w akcyzie ciągle jeszcze do odzyskania
31 marzec 2019
Na szczęście aspekt wzbogacenia w chwili obecnej ciągle nie wyklucza odzyskania nienależnie zapłaconego podatku, dodajmy podatku pośredniego (choć ja mam tutaj na myśli w ogóle akcyzę). Nie zmienia nic w tym zakresie także uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie I GPS 1/11, gdyż uchwała dotyczyła specyficznej kwestii, zaś wysokość przedmiotu sporu sprawiała, że trzeba było wyjść poza wykładnię językową...i sąd wyszedł...
Wracając jednak do nadpłaty w akcyzie, ta ciągle jest możliwa. Najlepszym tego potwierdzeniem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt I GSK 245/17 z dnia 20 lutego 2019 r. W sprawie chodziło o określenie stawki akcyzy dla dodatku do paliw z pozycji CN 3811. Fiskus próbował określić stawkę maksymalną stosowaną dla innych paliw silnikowych, podczas gdy strona uważała, że dodatek, za sprawą przepisów dyrektywy 2003/96, powinien mieć taką samą stawkę akcyzy jak paliwo, do którego jest dodawany.
Z punktu widzenia nadpłaty najważniejsze jest następujące stwierdzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z wyroku: "...w przepisach Ordynacji podatkowej brak jest przepisów, które uzależniałyby możliwość stwierdzenia nadpłaty podatku i jej zwrotu od tego, czy podatnik został zubożony wskutek uiszczenia podatku. Z art. 72 Ordynacji podatkowej wynika, że do nadpłaty podatku dochodzi wskutek zapłaty podatku nienależnego lub w wysokości wyższej niż należna. Ordynacja podatkowa nie formułuje w tym zakresie żadnych dodatkowych warunków.".