Koło ratunkowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska dla OZE...
27 wrzesień 2022
Trwają obecnie prace nad nowelą akcyzową.
W ramach konsultacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska zgłosiło ciekawą propozycję.
"MKiŚ wnioskuje, by każda energia produkowana i zużywana na miejscu nie była przedmiotem opodatkowania akcyzą. Należy tu zauważyć, że proponowane zmiany przepisów mają na celu pobudzenie rozwoju generacji energii elektrycznej z OZE na własne potrzeby.
Zmiana łączy się też z dostrzegalnym problemem związanym ze zwolnieniem z podatku akcyzowego w oparciu o par. 5 ust. 1 Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy I Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego dotyczącego zwolnienia z akcyzy zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię. Obecnie dochodzi do sytuacji, gdzie podmioty administrujące wieloma PPE, na których istnieją mikro- lub małe instalacje o łącznej mocy przewyższającej 1 MW muszą prowadzić ewidencję, składać deklarację oraz odprowadzać podatek akcyzowy. ".
Bardzo trafne spostrzeżenie Ministerstwa, bo obecna sytuacja, o czym wielokrotnie pisałem, to nie tylko dyskomfort przedsiębiorców, użytkowników instalacji OZE, ale również pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, którzy nad deklaracjami podatników zawierającymi neutralne dla Budżetu informacje pochylać się muszą...
Pytanie również, czy ww. model nie zastosować w większym zakresie do generatorów napędzanych paliwami konwencjonalnymi?
Bo przecież deklarowanie akcyzy na poziomie kilku/kilkunastu złotych automatycznie sprawia, że składanie deklaracji to większy koszt dla przedsiębiorcy niż płacony w jej ramach podatek.
Z kolei dla KAS obróbka takiej jak ww. deklaracja to trud, którego na pewno nie rekompensuje akcyza na poziomie kilku/kilkunastu złotych, ujęta w ww. deklaracji akcyzowej....