GPS-y wzmocną pakiet przewozowy od 1 października 2018 r.

23 czerwiec 2018
W dniu 15 czerwca 2018 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Ustawa została teraz przekazana do Senatu.

Nowela pakietu przewozowego dedykowana jest przede wszystkim lokalizatorom, które mają teraz wzmocnić technicznie Krajową Administrację Skarbową w nadzorze nad transportem wyrobów wrażliwych. 

W wyniku wejścia w życie komentowanych przepisów Krajowa Administracja Skarbowa, posiadająca już teraz olbrzymią ilość informacji, zostanie zasilona kolejnymi danymi, choćby o prędkości z jaką poruszał się konkretny środek transportu przewożący wyroby wrażliwe.

Dobrze się stało, że oprogramowanie do lokalizatorów zostanie udostępnione nieodpłatnie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Gorzej, że pomimo wprowadzenia nowoczesnej techniki, rozbudowany został również formularz zgłoszenia SENT o kolejne pole, niby oczywiste, bo chodzi o numer lokalizatora. Pamiętajmy jednak, że już teraz formularze zgłoszeniowe są bardzo obszerne i wielokrotnie zawierają dane powszechnie dostępne, stąd możnaby oczekiwać, że wraz z dodaniem pola do zgłoszenia SENT z numerem lokalizatora, usunięte zostaną te pola, które tak naprawdę tylko generują pracę po stronie przedsiębiorcy. Przykładowo, podatnie numeru NIP w przypadku polskich przewoźników powinno wystarczyć do ich identyfikacji, stąd zupełnie niepotrzebnie wymaga się od przewoźników dodatkowo podawania swojej nazwy, szczegółowego adresu, czy też powszechnie znanego numeru licencji, gdy dane te są już w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej. Analogicznie sytuacja ma się do danych podmiotu wysyłającego, czy też odbierającego teraz szczegółowo przekazywanych do systemu SENT.

Wracając jednak do planowanych zmian. Komentowana nowela stosownie do zapisów końcowych ma wejść w życie z dniem 1 października 2018 r. 

Zatem od dnia 1 października br. przewoźnik będzie obowiązany wyposażyć środek transportu w lokalizator. Od początku października br. kierujący pojazdem będzie musiał również włączyć ten lokalizator przed rozpoczęciem przewozu towaru, czy też z chwilą rozpoczęcia przewozu na terytorium kraju. Z kolei włączony lokalizator będzie można wyłączyć dopiero z chwilą dostarczenia towaru na terytorium kraju lub też zakończenia przewozu na terytorium kraju. W przypadku przewozu do kilku klientów, lokalizator będzie mógł być wyłączony po dostarczeniu towarów do ostatniego klienta.

Stosownie do komentowanej noweli pakietu przewozowego kierujący pojazdem będzie zobowiązany do zatrzymania się na najbliższym parkingu, o ile niesprawność lokalizatora będzie trwać dłużej niż godzinę. Nie dopełnienie tego obowiązku, jak również nie włączenie lokalizatora podczas przemieszczania wyrobów wrażliwych, będzie skutkowało nałożeniem mandatu na kierującego pojazdem. Miejmy nadzieję, że właściwe służby do godziny niesprawności lokalizatora będą doliczać niezbędny czas na dotarcie do najbliższego parkingu i nie będą karać "ryczałtowo" za poruszanie się z niesprawnym lokalizatorem dłużej niż 1 godzinę w każdym przypadku.

Nowela pakietu przewozowego przewiduje również kolejną karę dla przewoźnika za brak zapewnienia przekazywania aktualnych danych geolokalizacyjnych środka transportu.

Stosownie do uchwalonej ustawy przepisy wprowadzające nowe kary i mandaty wejdą w życie od nowego roku, tj. od dnia 1 stycznia 2019 r.

Kończąc analizę uchwalonej ustawy, szkoda, że ciągle nie został uchylony art. 30 ust. 5 ustawy w zakresie braku wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika, tym bardziej, że przepis ten również był przedmiotem prac w Sejmie. Brak wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika w przypadku błędów w zgłoszeniu SENT stwierdzonym post factum, błędów, które nie miały żadnego wpływu na podatki pośrednie, odprowadzone prawidłowo, nie tylko jest daleko idącym naruszeniem konstytucyjnej zasady proporcjonalności, ale również jest przepisem niezgodnym z preambułą do ustawy Prawo przedsiębiorców, stosownie do której ustawa ta została uchwalona w duchu konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej, a także w zgodzie z innymi zasadami konstytucyjnymi mającymi znaczenie dla przedsiębiorców i wykonywanej przez nich działalności gospodarczej, w tym zasadami praworządności, pewności prawa, niedyskryminacji.

Link do uchwalonej ustawy znajdą Pastwo tutaj: http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/1794_u.htm



 
  
 
Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski
ul. Serocka 9/3
04-333 Warszawa
biuro@akcyzadoradca.pl
887759138
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.