Do CRPA rejestracja "przedłużona"

27 czerwiec 2021
30 czerwca 2021 roku to termin na zarejestrowanie podmiotu w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CPRA).

Ministerstwo Finansów 'zmiękcza' jednak w komunikacie stanowisko i deklaruje, że "rozpoczęcie rejestracji do 30 czerwca będzie uznawane za dochowanie wyznaczonego terminu, pod warunkiem zakończenia procesu rejestracji (i zarejestrowania) podmiotu w CRPA do 31 sierpnia 2021 roku.".

W zależności od zakresu wcześniejszej rejestracji na PUESC wnioskami, które wykorzystuje się przy rejestracji podmiotu w CRPA, mogą być:   
WRR0001 Rejestracja danych osoby [SEAP],
WPE0001 Rejestracja aktualizacja reprezentacji firmy [SZPROT],
WRP0001 Rejestracja danych firmy [SZPROT],
WRP0002 Aktualizacja danych firmy [SZPROT].

Przesłanie co najmniej jednego z tych wniosków w terminie przewidzianym na rejestrację do CRPA i otrzymanie UPO będzie uznane za dochowanie terminu (chyba, ze uchybienie terminowi nastąpi z przyczyn leżących po stronie organu).


Na początku była ustawa, która wprowadziła CRPA. Na poziomie ustawy było prosto, zobowiązano podatników znanych już administracji KAS do przekazania tylko danych organu podatkowego w zakresie akcyzy (choć KAS wszystkie dane posiadał, tyle że w sposób rozproszony).

W rzeczywistości systemowej Platformy PUESC okazało się, że trzeba podać wszystkie dane akcyzowe na nowo (znowu system jedno, przepisy drugie).

Teraz Minister Finansów wydłuża w komunikacie czas faktycznej rejestracji do końca sierpnia, co jest niewątpliwie pomocnym i dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców.

Szkoda jednak, że znowu rzeczywistość wymusza doraźne rozwiązania.

Link do informacji Ministerstwa znajdą Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/finanse/rejestracja-do-centralnego-rejestru-podmiotow-akcyzowych .

Zadaj pytanie

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w zgłoszeniu przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego Jacek Arciszewski z siedzibą w Warszawie przy ul. Serockiej 3/9 na potrzeby realizacji zgłoszenia.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych i statystycznych, w trakcie a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez Serwis. Dane nie będą udostępniane innym podmiotom. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 R. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych.
Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez jej oznaczenia nie będzie możliwe wysłanie formularza, a także przesłanie Państwu odpowiedzi droą elektroniczną. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania, usunięcia, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradztwa Podatkowego Jacek Arciszewski. Podanie danych osobowych, które przetwarzane będą w celach marketingowych jest dobrowolne.
Kancelaria Doradcy Podatkowego Jacek Arciszewski
ul. Serocka 9/3
04-333 Warszawa
biuro@akcyzadoradca.pl
887759138
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.