W dniu dzisiejszym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano:
1) decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2018/552 z dnia 6 kwietnia 2018 r. uaktualniającą odniesienia w dyrektywie Rady 2003/96/WE do kodów Nomenklatury scalonej dla niektórych produktów,
2) rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/550 z dnia 6 kwietnia 2018 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 684/2009 w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.
Za sprawą obu ww. aktów prawnych zostaną w końcu ujednolicone kody Nomenklatury Scalonej wyrobów energetycznych. Stanie się tak, ponieważ do tej pory w przypadku wyrobów energetycznych do celów akcyzowych punktem odniesienia nie było aktualne rozporządzenie zawierające kody Nomenklatury Scalonej, a tylko te z Nomenklaturą Scaloną z 2001 r.
Kody CN od 2001 r. były wielokrotnie zmieniane, stąd przez te lata doszło do rozdźwięku pomiędzy siatką Nomenklatury Scalonej do celów akcyzowych, a tą faktycznie obowiązującą w obrocie towarowym z zagranicą.
W konsekwencji ww. akty prawne, które będziemy stosować od dnia 15 września 2018 r., uporządkują w końcu obecną sytuację w zakresie klasyfikacji wyrobów energetycznych.
Należy zauważyć, że polski rząd podjął już działania w tym zakresie, patrz projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Przedmiotowym projekt ustawy w art. 28 zmienia w ww. zakresie ustawę o podatku akcyzowym. Jednakże, stosownie do projektu ustawy, zmiany akcyzowe miałyby wejść dopiero 1 stycznia 2019 r. Oczywiście unijne rozporządzenie obowiązuje wprost, więc i tak nie byłoby żadnego problemu z stosowaniem kodów CN w przypadku wyrobów energetycznych, niemniej możnaby rozważyć, czy przepisy dotyczące kodów CN na potrzeby ustawy o podatku akcyzowym nie powinny wejść w życie z początkiem konkretnego miesiąca, np. 1 września 2018 r., co by znieść ten obecny dualizm w opisywaniu wyrobów akcyzowych kodami CN.
Tak jak nie rodzi problemu ewentualne późniejsze dostosowanie kodów CN wyrobów energetycznych w ustawie o podatku akcyzowym, ponieważ i tak przepisy unijne znajdą bezpośrednie zastosowania, większym ryzykiem będzie brak odpowiedniego dostosowania kodów CN wyrobów energetycznych (de facto paliw) w takich ustawach jak:
1) ustawa z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (opłata paliwowa),
2) projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (opłata emisyjna).
Linki do ww. aktów unijnych znajdą Państwo tutaj:
1) do decyzji:
2) do rozporządzenia: